Насіннєва асоціація України
03040, м. Київ, вул. Васильківська 14, БЦ "СТЕНД".
E-mail: seeds.ukraine.2010@gmail.com
www: ukrseeds.org.ua
Насіннєва асоціація України направила листа до Міністерства аграрної політики і продовольства України із застереженнями та пропозиціями Асоціації щодо нещодавно розробленого Міністерством проекту Наказу "Про відбір проб насіння, що ввозиться на територію України для визначеня наявності або відсутності в ньому генетично модифікованих організмів".
У листі застерігається про можливі негативні наслідки прийняття даного Наказу без встановлення в державі чіткого і прозорого механізму арбітражних випробувань ГМО. На сьогодні не існує порядку оспорювання результатів подібних аналізів, як і самого відповідного арбітражного органу. Тому Міністерством економічного розвитку і торгівлі України розроблено Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів», яким передбачається створення Науково-методологічного центру з питань випробувань ГМО, функціями якого будуть здійснення науково-методологічної координації діяльності випробувальних лабораторій з визначення вмісту ГМО у продукції та проведення арбітражних випробувань ГМО на вимогу особи, яка оскаржує результати попередніх випробувань ГМО. Ось чому прийняття згаданого Наказу не може передувати створенню чіткого і прозорого арбітражного механізму арбітражних випробувань ГМО.
Крім того, у листі звертається увага на те, що при затвердженні Наказу за умови відсутності розробленої та затвердженої методики відбору проб на визначення ГМО для насіння всіх основних сільськогосподарських культур існує загроза необґрунтованих затримок імпорту насіння.
Наказом Міністерства аграрної політики України № 907 від 30.12.2008 затверджені Методика відбирання проб насіння (зерна) для перевірки відповідності сорту критеріям заборони до поширення в Україні та Методика визначення наявності генетичної модифікації стійкості до Раундапу в насіннєвому лоті товарної сої за допомогою імунострипів. Однак, не визначено яким документом керуватимуться відповідні державні органи при виконанні розробленого Наказу стосовно відбору проб та проведення детекції насіння всіх основних сільськогосподарських культур. Також, листом відзначається важливість запровадження допустимого порогу присутності ГМО у насінні, отриманим шляхом традиційного методу селекції. Оскільки, загалом у світі більш ніж 15.4 млн. фермерів вирощують ГМ культури на площі понад 148 млн. гектарів сільськогосподарських угідь, технічно є неможливим уникнути «випадкової» присутності ГМ-слідів в насінні отриманого традиційним методом селекції. Визначення ліміту в законодавстві багатьох країн є науково обґрунтованим. Ця норма визначена, як «неминуче перехресне забруднення, яке може відбутися під час вирощування, виробництва або транспортування генетично модифікованої сировини або продукції». З метою недопущення безпідставних перепон у постачанні насіння сільськогосподарських культур, Асоціація вважає вкрай важливим розроблення чіткої та зрозумілої методики відбору проб насіння на визначення ГМО, методики визначення наявності різних ГМ-подій, створення арбітражного механізму, введення порогу допустимого ГМ-домішку та їх затвердження, принаймні, одночасно, але не пізніше, ніж затвердження Наказу «Про відбір проб насіння, що ввозиться на територію України на визначення наявності ГМО».
Насіннєва асоціація України
03040, м. Київ, вул. Васильківська 14, БЦ "СТЕНД".
E-mail: seeds.ukraine.2010@gmail.com
www: ukrseeds.org.ua
© Насіннєва асоціація України, 2011-2016